svg
svg Розрахуйте вартість
close

Форма швидкого зв’язку

Залишилися питання? Ми готові на них відповісти

  0 800 33 20 41 безкоштовно з будь-яких номерів України
  svg Замовити в 1 клік

  7 CAT-програм, які полегшать життя перекладачу

  Julia Ventskovska
  Опубліковано
  CEO MK:TRANSLATIONS 27.07.2022
  7 CAT-програм, які полегшать життя перекладачу

  За звітом ProZ.com, 35% фахівців називають тиск з боку замовника щодо швидкості виконання перекладу найбільшою проблемою у своїй роботі (див. інфографіку нижче).

  Це легко зрозуміти — бізнес постійно потребує перекладів та локалізацій, адже без них масштабування на іноземних ринках неможливе.

  Полегшити життя перекладачам та пришвидшити процес виконання замовлень допоможуть професійні сервіси — CAT-програми.

  CAT-програми для перекладачів — це спеціальні застосунки, які допомагають автоматизувати процес перекладу. Сервіси працюють за принципом текстових редакторів, але з деякими відмінностями. CAT-програми пропонують доступ до словників, глосаріїв, запам’ятовують вибір перекладача та в наступних подібних файлах автоматично підставляють раніше зроблений переклад.

  А ще програми САТ допомагають мінімізувати кількість граматичних, пунктуаційних та орфографічних помилок.

  Більше корисної інформації для розвитку копірайтерів та перекладачів у нашому телеграм-каналі PRO Text

   

  Що таке CAT-tools для перекладачів та як вони працюють

  Computer-Aided (Assisted) Translation — це автоматизований, комп’ютерний переклад, але при цьому він повністю відрізняється від поняття «машинний переклад». САТ для перекладачів запам’ятовують попередні тексти або окремі фрагменти та автоматично підставляють сегменти, які співпадають, у нові документи, позбавляючи перекладача зайвої рутини.

  Інструменти автоматизованого перекладу будуть ефективними у наступних випадках:

  • переклад документації;
  • локалізація програмного забезпечення;
  • робота зі словниками термінів;
  • створення проєктів та організація роботи з ними;
  • перевірка якості перекладу.

  САТ програми для перекладу підходять і для роботи з художньою літературою — жартами, ідіомами, авторськими прийомами.

  Автоматизований переклад покращує роботу з великими масивами інформації, допомагає зібрати окрему базу даних з вузькоспеціалізованою лексикою під конкретну сферу діяльності.

   

  Читайте також: Проблеми художнього перекладу

   

  У чому основні переваги CAT-інструментів у роботі перекладача

  Сучасний автоматизований переклад дозволяє збирати власну бібліотеку перекладів. Особливо це актуально у випадках, коли слова, словосполучення та навіть речення повторюються багато разів. У таких випадках CAT-програма автоматично замінює вже знайомі слова та дозволяє перекладачу не робити роботу двічі.

  Що вміють CAT-програми

  Що вміють CAT-програми:

  • збирати словники та глосарії, які складаються зі слів та словосполучень за конкретними тематиками (економіка, юриспруденція, маркетинг, медицина);
  • зберігати форматування вхідного тексту, що дуже зручно у роботі з багаторівневими списками;
  • створювати авторські глосарії з термінами, абревіатурами, специфічними поняттями, які використовуються у якій-небудь вузькій сфері.

  7 найкращих CAT-програм для бизнесу

  З народження ідеї автоматизованого перекладу у 1933 році й до нашого часу з’явилося багато сервісів для автоматизації перекладацького процесу. Ми зібрали найзручніші інструменти, які можна застосувати у роботі вже сьогодні.

  • Trados Професійна програма з великою кількістю специфічних налаштувань допомагає працювати з текстами у форматі документів, презентацій, HTML. Сервіс підходить для великих проєктів, тому його найчастіше використовують компанії, які спеціалізуються на перекладах.
  • SmartCAT. Сучасна програма зі зрозумілим інтерфейсом, яка найбільше підходить для реалізації невеликих проєктів. Найчастіше її використовують фрілансери, а також спеціалісти компаній, яким зрідка доводиться перекладати тексти.
  • MemoQ. Інструмент підходить для локалізації, працює з будь-якими документами незалежно від розміру файлів та їх змісту. Сервіс популярний в програмістів та фахівців, які адаптують ПЗ під іноземних користувачів.
  • Wordfast. Ця CAT-програма надає додаткові можливості ТМ для Office Word або автономний інструмент для роботи перекладачів на будь-якій платформі. Її перевага полягає у інтуїтивному інтерфейсі, можливості самостійно налаштувати набір функцій, а також роботі з зовнішніми словниками у будь-якому форматі. Утиліта підходить для фрілансерів, перекладацьких компаній та корпорацій.
  • OmegaT. Ця безкоштовна програма автоматизованого перекладу з інтуїтивним інтерфейсом підійде для фрілансерів та спеціалізованих студій локалізації. Сервіс працює з 30 форматами файлів, є вбудований інструмент перевірки орфографії, а також інтерфейс для Google Translate.
  • DéjàVu. Програма з простим інтерфейсом підходить для роботи фрілансерам-перекладачам та агентствам. Сервіс працює з 32 найпопулярнішими форматами, є додаткові функції для зручної роботи з глосаріями та словниками.
  • Transit NXT Professional. Спеціальна програма для локалізації продуктів, сайтів та застосунків. Її особливість у тому, що вона зберігає переклад не окремого виразу, а всього контексту. Це дуже полегшує роботу з маркетинговими текстами, де стилістика виходить на перший план. Зручний та простий сервіс, є багато пакетів послуг, так що й поодинокий фрілансер, й велика компанія можуть знайти у ньому щось корисне для себе.

  Читайте також: Чим займається перекладач аудіо- та відеоконтенту

  І початківцям, і перекладачам із досвідом варто звернути увагу на CAT-програми. Сервіси лише на початку здаються складними та незручними, але вже через пару тижнів ви не зможете уявити без них робочий процес.

  Важко розібратися у функціоналі? Пройдіть спеціальні курси по CAT tools для перекладачів або вчіться самостійно за відео на YouTube, профільних форумах.

  Автоматизований переклад

  Автоматизований переклад — це майбутнє, яке робить життя та роботу простішими. Професіональні програми зменшують затрати часу та ресурсів, але не відміняють участі людини у процесі перекладу.

  Поширені запитання

  1. Що таке CAT-програми?

  САТ (Computer-assisted translation) — це застосунки для автоматизованого перекладу. Програма пропонує варіанти перекладу окремих сегментів, які повторюються. Перекладач може прийняти цей варіант, відредагувати його або змінити на свій. У цьому відмінність від машинного перекладу, де остаточне рішення приймає машина, а не людина.

  1. Види CAT-програм

  Електронні словники (Lingvo, МультиЛекс), системи Translation Memory (TM), програми машинного перекладу (PROMT, Socrat), редакторське ПЗ (для постредагування тексту).

  1. Переваги CAT-програм
  • Підвищують швидкість роботи перекладача за рахунок збережених даних та готових перекладацьких шаблонів.
  • Надають можливість створювати галузеві словники термінів та абревіатур.
  • Допомагають контролювати якість перекладу (перевіряють правопис та граматику).
  1. Безкоштовні CAT-програми

  Trados Studio, SmartCAT, MemoQ, Wordfast, OmegaT, Déjà Vu, Transit NXT Professional та ін.

   

  Читайте також: Що таке Crowdin та навіщо про нього знати нашим клієнтам

  Читайте також

  Соціальні мережі
  Не просто присутні, а працюємо та ділимося корисним контентом

  Якщо ви не знайшли
  те, що шукали,
  не залишайте сторінку

  Просто натисніть на кнопку нижче, і ми зв'яжемося з вами, щоб проконсультувати по всіх послугах компанії.

  svg Зв'язатися з нами
  0 800 33 20 41 безкоштовно з будь-яких номерів України
  Украина, Киев, Ул. Кириловская, 15а/1, офис 6
  +38 (044) 358-01-19, e-mail: hi@mk-translations.ua